Good night, sweetheart

18. října 2008 v 13:42 | Zimpi |  Psycho
Spánek je hodně důležitá součást našeho života. Ti co nespí jsou ospalí, pomalu reagují a může to mít za následek i zdravotní problémy. Zároveň se při spánku sní a to jedno z hlavních lákadel proč se každý den ukládat do postele. Sprostě jsem tu obšlehl článek z Wiki o spánku, enjoy.


Spánek je útlumově-relaxační fáze organismu, při níž se metabolismus mozku snižuje na 25% - 30% a tělo relaxuje. Oční pohyby jsou téměř nepřítomny. Frekvence dechu a srdeční frekvence se zřetelně snižují, prohlubuje se svalová relaxace. Mozek je bdělý a tělo je paralyzováno. Mozek je izolován od senzorických a motorických spojení. Podnětům z jiných částí těla je bráněn vstup do mozku.

Během spánku se lidem většinou zdají sny (které nejsou černobílé, jak se někdy mylně uvádí); i při spaní mozek intenzivně pracuje. Spánek nám zabere přibližně třetinu života, tj. asi 25 let. Rušení nebo neumožnění spánku vede k psychickým potížím (ty jej naopak také mohou vyvolat) a používá se též jako moderní metoda mučení. Při pokusech na psech a kočkách odpírání spánku a opakované buzení vedlo po asi patnácti dnech ke smrti.

Spánek má několik fází, z nichž nejdůležitější je tzv. REM fáze (rapid eyes movement), při které dochází pod zavřenými víčky k rychlému pohybu bulv.Tato fáze je charakterizována přítomnosti snů. REM fáze spánku je ovlivňována (přesněji navozována) částí zadního mozku - Varolovým mostem.

Přesný průběh spánkového cyklu je u každého jedince odlišný a mění se i s věkem. Novorozenci stráví asi polovinu svého spánku v REM fázi. Ve stáří REM fáze činí 18 %.

Srovnáním spánku REM a noREM vedlo k tomu, že někteří vědci přestali REM stádium považovat za spánek a označují ho spíše za třetí stav existence mimo stav bdění a noREM spánku.V průběhu REM stádia dochází k náhlému výskytu očních pohybů, jež trvají 10 - 20 sekund, srdeční frekvence a metabolismus mozku se zvyšují a blíží se bdělým hodnotám.V průběhu REM spánku jsme téměř strnulí, ušetřen je pouze srdeční sval, bránice, okohybné svaly a hladké svalstvo.

Délka spánku je individuální. Obecně se uvádí 7-8 hodin.

Asi 90 % dospělých spí 6-9 hodin. Spí-li takový jedinec 6-7 hodin, jeví během dne silné známky ospalosti. Spánková deprivace se projevuje neschopností prožít den bez chvilkové ztráty energiea plného stavu bdění, zvyšuje se nepozornost, zejména v odpoledních hodinách.

Poruchy spánku:
  • Insomnie (nespavost) způsobuje, že jedinec nemůže usnout nebo se v spánku často probouzí. Hlavní příčinou je stres, dále nedostatek pohybu a nesprávné užívání léků. Vědci prokázali, že tito lidé spí ve skutečnosti více, než si myslí, ale budí se častěji než zdraví lidé. Léčba zahrnuje snížení stresu, zvýšení pohybové aktivity, vytvoření pravidelného spánkového režimu a zákaz pití kávy pozdě večer. Teprve poté je nutné léčbu řešit medikamenty.
  • Náměsíčnictví (Somnambulismus) - postižený během spánku vstane z postele a prochází se (při nonREM spánku). Náměsíční se nemají budit, ale mají být odvedeni zpět do postele.
  • Narkolepsie se projevuje opakujícími se nezvladatelnými záchvaty ospalosti a také možností kdykoli usnout. Jedná se tedy o výskyt REM epizod v denní (bdělé) době. Narkolepsie je dědičná a jsou důkazy pro to, že sklon k této chorobě zvyšuje určitý gen nebo soubor genů. Postižení mohou trpět halucinacemi.
  • Noční můry jsou děsivé, živé sny během REM spánku. Po probuzení si postižený noční můru jasně pamatuje. Noční můry se vyskytují obvykle u dětí a dospělých, kteří prožili nějaké trauma.
  • Spánková deprivace je nedostatek normálního množství spánku, často používaný jako druh mučení. Způsobuje ospalost, nemožnost soustředění a halucinace.
zdroj: cs.wikipedia.org
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama